ZADANIA
Posłuchaj fragmentu książki Barbary Borkowy „Siostry. Daisy von Pless i Shelagh Westminster” i dowiedz się jak wyglądało dzieciństwo Daisy. Może to, czego się dowiesz przyda Ci się do któregoś z zadań? A może zachęci do zakupu książki, której nowe, poszerzone wydanie niedawno ukazało się na rynku?
Mateusz Mykytyszyn jest szefem Fundacji Księżnej Daisy von Pless, której nakładem ukazała się m.in. podwójna biografia Daisy i Shelagh „Siostry. Daisy von Pless i Shelagh Westminster” autorstwa Barbary Borkowy. Na co dzień pracuje w Zamku Książ w Wałbrzychu jako specjalista do spraw komunikacji i kontaktów międzynarodowych. Posłuchaj jego historii prosto z Zamku Książ i znajdź odpowiedź na pytanie zadane w filmie. Odpowiedź znajdziesz w nagraniu pod filmem i w pliku pdf pod nim.
POSŁUCHAJ ODPOWIEDZI
W 2012 roku Urząd Miejski w Pszczynie wydał zeszyt „Spacer po Pszczynie z księżną Daisy”. Z zeszytem w ręku można wyruszyć na spacer szlakiem miejsc związanych z Daisy i rodziną Hochbergów. W każdym miejscu na spacerowiczów czeka zagadka. Zeszyt można pobrać w postaci PDF, wydrukować i przy najbliższej okazji zaplanować sobie z nim wycieczkę do Pszczyny.
Za pomysł i realizację zeszytu odpowiadała agencja Silesia Events, a piękne ilustracje stworzyła Katarzyna Kara.
Chcesz dowiedzieć się jak Daisy poznała swojego męża i co działo się dalej?
Jeśli tak, to wybierz w górnym menu CZĘŚĆ 2.
Posłuchaj fragmentu książki Barbary Borkowy „Siostry. Daisy von Pless i Shelagh Westminster” i dowiedz się nieco o Janie Henryku XV Hochbergu i o tym, w jaki sposób poznali się z Daisy. Może to, czego się dowiesz przyda Ci się do któregoś z zadań? A może zachęci do zakupu książki, której nowe, poszerzone wydanie niedawno ukazało się na rynku?
Przeczytaj poniższe trzy opisy i dopasuj do nich odpowiednio cyfry od 1 do 3 stojące przy imionach synów Daisy i Jana Henryka XV Hochberga. Pomocny w tym będzie zeszyt, który poleciliśmy Ci w pierwszym dniu gry w Książęcych Inspiracjach.
A. Urodził się w Londynie. Podczas II wojny światowej służył w Armii Polskiej generała Andersa, w tym pod Monte Cassino. Nigdy się nie ożenił, choć niewiele brakowało. Miał zostać mężem rumuńskiej księżniczki Ileany, ale małżeństwo zostało odwołane w atmosferze skandalu. Zmarł bezpotomnie.
B. Urodził się w Berlinie. Założył rodzinę z byłą żoną swojego ojca – Klotyldą. Z tego związku pochodzi Bolko VI Książę Pszczyński – jedyny wnuk księżnej Daisy, który jest honorowym obywatelem Pszczyny i Wałbrzycha. Książę aktywnie dba o zachowanie pamięci o swoich przodkach. W ostatnich latach, razem ze swoją partnerką, uroczyście otwierają Książęcą Grę Miejską w Pszczynie.
C. Urodził się w Berlinie. Po I wojnie światowej to on przejął zarząd nad rodzinnymi dobrami. W trakcie II wojny światowej walczył w brytyjskim lotnictwie przeciw nazistom, a po wojnie wiódł skromne życie pracownika branży budowlanej w Anglii. Zmarł bezpotomnie.
Odpowiedź znajdziesz w nagraniu pod obrazkiem i w pliku pdf pod nim.
POSŁUCHAJ ODPOWIEDZI
Anna Żabska jest Prezesem Zarządu Zamku Książ w Wałbrzychu. Posłuchaj krótkiej opowieści prosto z Zamku Książ i znajdź odpowiedź na pytanie zadane w filmie. W tym celu warto poszukać informacji na stronie internetowej Zamku. Odpowiedź znajdziesz w nagraniu pod filmem i w pliku pdf pod nim.
POSŁUCHAJ ODPOWIEDZI
Muzeum Zamkowe w Pszczynie było niegdyś siedzibą Hochbergów na dzisiejszym Górnym Śląsku, a Zamek Książ w Wałbrzychu na dzisiejszym Dolnym Śląsku. Zanim odwiedzisz oba te niezwykłe miejsca zajrzyj do nich na wirtualne zwiedzanie.
Chcesz dowiedzieć się dlaczego Daisy nazywano najpiękniejszą kobietą Europy?
Jeśli tak, to wybierz w górnym menu CZĘŚĆ 3.
Posłuchaj fragmentu książki Barbary Borkowy „Siostry. Daisy von Pless i Shelagh Westminster” i dowiedz się nieco o tym jak podziwiana była uroda Daisy oraz jej stroje. Może to, czego się dowiesz przyda Ci się do któregoś z zadań? A może zachęci do zakupu książki, której nowe, poszerzone wydanie niedawno ukazało się na rynku?
Grupa “Krynolina” skupia prawdziwych pasjonatów i pasjonatki ubioru historycznego z całej Polski, którzy regularnie biorą udział w licznych wydarzeniach rekonstruktorskich, kostiumowych, edukacyjnych oraz kulturalnych. Jednym z nich jest doroczny Piknik Krynoliny w Pszczynie. Zobacz krótką filmową opowiastkę przygotowaną przez członkinie grupy i dowiedz się jak wyglądał dzień damy z wyższych sfer oraz jak panie z towarzystwa spędzały czas. Następnie zajrzyj na stronę Stowarzyszenia i odnajdź odpowiedź na pytanie – Jak nazywał się krój bluzki modny w okresie przypadającym między siedemnastym a trzydziestym drugim rokiem życia Daisy? Odpowiedź znajdziesz w nagraniu pod obrazkiem i w pliku pdf pod nim.
POSŁUCHAJ ODPOWIEDZI
Marta Dąbrowska jest historykiem sztuki, konserwatorem zabytków, pisarką, członkinią Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina” oraz Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Ma na swoim koncie wykłady i publikacje na temat biżuterii księżnej Daisy von Pless, m.in. w wydawnictwie „Klejnoty księżnej Daisy”. Posłuchaj jej krótkiej opowiastki o klejnotach księżnej i odpowiedz na pytanie – Który z kolekcji klejnotów Daisy, przekazany przez księcia Bolko w depozyt, można obejrzeć w Muzeum Zamkowym w Pszczynie? Odpowiedź znajdziesz w nagraniu pod obrazkiem i w pliku pdf pod nim.
POSŁUCHAJ ODPOWIEDZI
Jeśli zainteresował Cię temat klejnotów księżnej Daisy to zapraszamy do posłuchania o nich szerzej w zarejestrowanej na You Tubie prelekcji Marty Dąbrowskiej, która odbyła się 29 czerwca 2018 roku w Zamku Książ. Kto wie – może w końcu dowiesz się, gdzie znajdują się legendarne perły Daisy? A może okaże się, że to tylko legenda?
Chcesz dowiedzieć się w jakim otoczeniu Daisy najchętniej szukała wytchnienia od zgiełku towarzyskiego życia? Jeśli tak, to wybierz w górnym menu CZĘŚĆ 4.
Posłuchaj fragmentu prywatnych pamiętników księżnej Daisy von Pless w tłumaczeniu Barbary Borkowy i dowiedz się nieco o tym jak duże było zamiłowanie Daisy do przyrody. Może to, czego się dowiesz przyda Ci się do któregoś z zadań? A może zachęci do zakupu książki?
Marta Wesołowska jest kierownikiem Referatu Promocji w Urzędzie Miejskim w Pszczynie. Od 2012 roku Urząd razem z Pszczyńskim Centrum Kultury i Agencją Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej organizują doroczny festiwal Daisy Days. W bogatym programie tej kilkudniowej imprezy znajduje się m.in. Książęca Gra Miejska oraz Ogrody Daisy na pszczyńskim rynku. Zobacz krótki filmik o Daisy Days i wysłuchaj pytania związanego z Daisy i kwiatami. Odpowiedź znajdziesz w nagraniu pod filmem i w pliku pdf pod nim.
POSŁUCHAJ ODPOWIEDZI
Kilkaset metrów od pszczyńskiej starówki, w otoczeniu zabytkowego parku znajduje się Pokazowa Zagroda Żubrów. Na blisko 10 hektarach swoje miejsce znalazły dostojne żubry, których stado rosło z roku na rok dzięki reprodukcji żubra w rezerwacie w pobliskich Jankowicach. Można tu również oglądać muflony, sarny, daniele, lisa, osiołki, kaczki, czy pawie. Zobacz krótki filmik z Zagrody i wysłuchaj pytania Anny Dajki z Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Odpowiedź znajdziesz w nagraniu pod filmem i w pliku pdf pod nim.
POSŁUCHAJ ODPOWIEDZI
Barbara Borkowy – badaczka życia księżnej Daisy i autorka licznych publikacji na jej temat opowiedziała nam o ukochanych pupilach Daisy. Stąd wiemy, że Stokrotka miała słabość do małych, salonowych piesków. Jej malutka suczka Tussie nauczyła się przeskakiwać przez Petera – irlandzkiego teriera należącego do męża Daisy. Do psiej gromadki dołączył w 1895 roku mały Diabełek (Fiend). Towarzyszył on Daisy w jej podróży do Indii i uporczywie atakował sznurówki wszystkich napotkanych pasażerów. Kolejnym ulubionym psem Daisy był biały owczarek niemiecki, który został uwieczniony na zdjęciach oraz na portrecie najmłodszego syna księżnej – Bolko. Nie był to jedyny pies, który towarzyszył Hochbergom na portretach. Najstarszy syn pary książęcej Hansel został namalowany z olbrzymim brązowym wilczarzem irlandzkim. Pies znalazł się również na jednym z portretów Daisy. Oto dwa pytania do Was. Po pierwsze – jak miał na imię pies, który został uwieczniony na portrecie Daisy? Po drugie – jak to się stało, że współcześnie nie można już nigdzie obejrzeć portretu księżnej z jej pupilem? W odpowiedzi na te pytania pomoże Wam lektura ciekawego artykułu Barbary Borkowy na jej blogu poświęconym Daisy von Pless. Odpowiedzi znajdziesz w nagraniu pod filmem i w pliku pdf pod nim.
POSŁUCHAJ ODPOWIEDZI
Jeśli zainteresował Cię temat żubrów, to koniecznie odwiedź to miejsce osobiście, a już teraz zaplanuj swoją wizytę odwiedzając stronę internetową Pokazowej Zagrody Żubrów.
Chcesz dowiedzieć się jak i gdzie bawiła się księżna Daisy?
Jeśli tak, to wybierz w górnym menu CZĘŚĆ 5.
Posłuchaj fragmentu książki Barbary Borkowy „Siostry. Daisy von Pless i Shelagh Westminster” i dowiedz się nieco o tym jak wyglądał kalendarz towarzyski księżnej Daisy. Może to, czego się dowiesz przyda Ci się do któregoś z zadań? A może zachęci do zakupu książki, której nowe, poszerzone wydanie niedawno ukazało się na rynku?
Joanna Lamparska jest dziennikarką, pisarką, autorką programów historycznych i pomysłodawczynią i organizatorką dorocznego Festiwalu Tajemnic w Zamku Książ, który przyciąga badaczy, historyków i eksploratorów z całego kraju. Jej wiedza i nieposkromiona ciekawość zaowocowały licznymi publikacjami książkowymi na temat zaginionych wojennych depozytów, skarbów, czy cennych zabytków. Najnowsza książka Joanny Lamparskiej „Imperium małych piekieł” o mrocznych tajemnicach obozu Gross Rosen stała się już bestsellerem.
Zobacz krótki filmik o podróży Daisy do Indii i odpowiedz na pytanie – Jak Maharadża nazywał księżną Daisy? W odpowiedzi na to pytanie pomoże Ci lektura ciekawego artykułu Mateusza Mykytyszyna na jego blogu poświęconym Daisy von Pless. Odpowiedź znajdziesz w nagraniu pod filmem i w pliku pdf pod nim.
POSŁUCHAJ ODPOWIEDZI
Bronisława Jeske-Cybulska jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, prezeską Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego oraz członkinią Rady programowej Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Razem z Beatą Górnioczek napisała pierwszą polskojęzyczną biografię księżnej Daisy zatytułowaną „Księżna Daisy. Pani na Książu i Pszczynie”.
Zobacz krótki filmik o pierwszych automobilach i motoryzacyjnych sympatiach księżnej Daisy. Następnie odpowiedz na pytanie – Dlaczego ochmistrzyni dworu w Poczdamie nie wpuściła Daisy do cesarzowej gdy zobaczyła, że księżna przyjechała samochodem? W odpowiedzi na to pytanie pomoże Ci lektura ciekawego artykułu Bronisławy Jeske-Cybulskiej na jej blogu poświęconym Daisy von Pless. Odpowiedź znajdziesz w nagraniu pod filmem i w pliku pdf pod nim.
POSŁUCHAJ ODPOWIEDZI
Za życia księżnej Daisy von Pless bardzo popularne były bale kostiumowe organizowane z ogromnym rozmachem i bez szczędzenia środków na wymyślne przebrania. W swoich pamiętnikach Daisy wspomina kilka takich bali. W 1895 roku na balu u hrabiny Warwick księżna Daisy przebrała się za osiemnastowieczną aktorkę, która jak mówi legenda, została zamordowana przez swoją rywalkę. W 1897 roku u księżny Devonshire Daisy wystąpiła jako królowa Saby, otoczona świtą złożoną ze swojego rodzeństwa. Natomiast w 1900 roku księżna Pless wystąpiła na balu pod hasłem „Taniec Kwiatów” jako pachnący jaśmin. We włosy wpięła żywe kwiaty i diamenty skrzące się jak poranne krople rosy.
Teraz pora na Ciebie! Stwórz z tego, co masz w domu przebranie na bal kostiumowy u księżnej Daisy zatytułowany „Bajkowe życie”. Zrób sobie zdjęcie w przebraniu i pokaż je światu. Dobrej zabawy!
Jeśli kochasz skarby i tajemnice to koniecznie poznaj program Festiwalu Tajemnic w Zamku Książ w Wałbrzychu, którego organizatorską jest Joanna Lamparska.
Chcesz dowiedzieć się dlaczego księżną Daisy nazywano księżną ludzkich serc?
Jeśli tak, to wybierz w górnym menu CZĘŚĆ 6.
Posłuchaj fragmentu książki Barbary Borkowy „Siostry. Daisy von Pless i Shelagh Westminster” i dowiedz się nieco o działalności społecznej księżnej Daisy. Może to, czego się dowiesz przyda Ci się do któregoś z zadań? A może zachęci do zakupu książki, której nowe, poszerzone wydanie niedawno ukazało się na rynku?
Michał Czernek jest dyrektorem Pszczyńskiego Centrum Kultury, które organizuje wielkie i mniejsze wydarzenia kulturalne w Pszczynie, w tym również Książęcą Grę Miejską. Dyrektor PCKul sam jest czynnym wokalistą – od lat występuje w składach zespołów Tonam and Synowie oraz Avocado. Posłuchaj muzycznego pytania i odgadnij, o czym mowa. Odpowiedź znajdziesz w nagraniu pod filmem i w pliku pdf pod nim.
POSŁUCHAJ ODPOWIEDZI
Wiesz już, że księżna Daisy von Pless pięknie śpiewała. We wczesnej młodości marzyła nawet o karierze profesjonalnej śpiewaczki operowej. Ambicje jej matki, która chciała wydać ją za mąż za bogatego arystokratę przekreśliły te marzenia. Daisy jednak korzystała z każdej okazji, by śpiewać, głównie występując na imprezach, z których dochody były przeznaczone na cele dobroczynne. Jej mąż nie był zachwycony taką aktywnością Daisy twierdząc, że nie przystoi to księżnej. Daisy nie zniechęciło to jednak do śpiewania i czyniła to przez wiele lat. Niestety nie zachowało się żadne nagranie z jej śpiewem.
A skoro o muzyce mowa, to mamy dla Ciebie zadanie związane z Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Ekspozycję placówki stanowi ogromna ilość gazet i czasopism o treściach patriotycznych, a także sprzęty, maszyny i inne eksponaty z zakresu czasopiśmiennictwa śląskiego oraz dawnego drukarstwa i introligatorstwa. Znajduje się tam również pomieszczenie, w którym zgromadzone są instrumenty muzyczne. Jak nazywa się to miejsce w Muzeum? W odpowiedzi na to pytanie pomoże Ci wizyta na stronie Muzeum. Odpowiedź znajdziesz w nagraniu pod filmem i w pliku pdf pod nim.
POSŁUCHAJ ODPOWIEDZI
W sercu zabytkowego pszczyńskiego parku znajduje się miejsce, które w jednej chwili przenosi nas w sielską przeszłość. To Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Na blisko dwóch hektarach zgromadzono tu kilkanaście obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej. Przechadzając się pośród zieleni i drewnianych chat zaglądamy m.in. do spichlerza dworskiego, stodoły z zabytkowym karawanem, kuźni, chałupy z całym wyposażeniem, młyna, czy pasieki. Na miejscu można wziąć udział w warsztatach kosmetycznych, pszczelarskich, albo zielarskich. Organizowane jest tu wiele imprez popularyzujących lokalny folklor, w tym majowe Spotkania pod Brzymem.
Zobacz krótki filmik ze Skansenu i wysłuchaj pytania Anny Dajki z Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. W odpowiedzi na to pytanie pomoże Ci przestudiowanie spisu wybranych eksponatów, który znajdziesz na stronie Skansenu w dziale O SKANSENIE pod hasłem „Digitalizacja wybranych eksponatów”, a następnie zajrzenie do opisów wszystkich budynków Skansenu, by określić, gdzie znajdują się te eksponaty. Odpowiedzi znajdziesz w nagraniu pod filmem i w pliku pdf pod nim.
POSŁUCHAJ ODPOWIEDZI
Jeśli chcesz już teraz zakochać się w pszczyńskim Skansenie to ruszaj na wirtualne zwiedzanie!
To już koniec Twojej przygody tropiciela ciekawostek z życia księżnej Daisy.
Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Cię, by szukać kolejnych!